O tym, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ale jego pan czy pani muszą zdawać sobie sprawę, że obok ogromu radości związanej z posiadaniem czworonoga, nie mogą zapominać o obowiązkach, które nakłada na nich prawo ogólnokrajowe oraz przepisy lokalne.
Podstawowym przepisem, który mówi o bezpieczeństwie przy utrzymywaniu zwierząt jest art. 77 Kodeksu Wykroczeń, który brzmi: ?Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany?.
Przyjęte środki bezpieczeństwa mówią o trzymaniu psa na uwięzi. Natomiast nakazane środki ostrożności to takie, które wynikają z obowiązujących przepisów ? z Uchwały Rady Miasta Krakowa z 8 czerwca 2016 roku, w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Kraków.
Właściciele czworonogów zobowiązani są do niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta, poprzez umieszczanie ich w przeznaczonych do tego celu koszach, a w przypadku ich braku w koszach ulicznych lub w pojemnikach na terenie nieruchomości przeznaczonych na zmieszane odpady komunalne. Niedopełnienie tego obowiązku grozi mandatem w wysokości do 500 zł.
Obowiązek ten nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów przewodników, osób niepełnosprawnych z tytułu wady wzroku lub narządu ruchu w stopniu znacznym, a także funkcjonariuszy policji, Straży Miejskiej Miasta Krakowa oraz służb ratowniczych, korzystających z pracy psów służbowych, w trakcie wykonywania zadań służbowych.