Wacław Krupiński i muzycy z Motion Trio otrzymali odznaki Honoris Gratia w dowód uznania za zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców. Z wnioskiem o przyznaniem odznak wnioskował Śródmiejski Ośrodek Kultury. Klucze do bram miasta odebrał Leszek Możdżer . Odznaki i wyróżnienia zostały wręczone w Operze Krakowskiej podczas koncertu z okazji 15 -to lecia zespołu Motion Trio.
Motion Trio ? skład Paweł Baranek – akordeon guzikowy, Marcin Gałażyn- akordeon guzikowy, Janusz Wojtarowicz – akordeon klawiszowy. Trio akordeonowe założone zostało w 1996 przez Janusza Wojtarowicza, lidera i autora większości kompozycji. Zespół wykonuje muzykę akordeonową w niecodzienny i niespotykany dotychczas sposób, przez co ich spektakle zdobyły uznanie wśród słuchaczy, a członkowie stali się laureatami nagrody Grand Prix 4 Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego (2002). Motion Trio wystąpiło m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Skirbal Center of Performmg Arts w Los Angeles, Konzerthaus w Wiedniu oraz Barbician Center w Londynie. Zespół koncertował i nagrywał między innymi z: Michałem Urbaniakiem, Tomaszem Stańką i Michaelem Nymanem. W tym roku mija 15 lat działalności zespołu.
Podczas koncertu Motion Trio uhonorowano również Leszka Możdżera. Z rąk wiceprezydent Magdaleny Sroki otrzymał pamiątkowy klucz do bram miasta „z podziękowaniem za niezapomniane doznania artystyczne i serdecznym zaproszeniem do jak najczęstszego odwiedzania naszego miasta”. W wywiadzie dla jednej z gazet artysta przyznał, że Kraków jest dlań ważny ?ze względu na to jak wiele zawdzięcza Zbigniewowi Preisnerowi, na przyjaźń, współpracę i pokrewieństwo dusz z Motion Trio, dlatego, że mieszkał tu przez chwilę i że wszystko się tu zaczęło. Tu otrzymał nagrodę w konkursie jazz juniors, wydawał pierwsze płyty?.
Odznakę Honoris Gratia z rąk wiceprezydent Magdaleny Sroki odebrał również Wacław Krupiński to zasłużony krakowski dziennikarz, pisarz, meloman, miłośnik teatru, juror konkursów piosenki i festiwali, współautor i prowadzący dwóch cykli artystycznych, od lat wnosi nieoceniony wkład w kulturalny pejzaż Krakowa. Dziennikarstwo uprawia od czasu studiów na polonistyce UJ (ponad 30 lat). W roku 1975 r. zaczynał w ,,Studencie??, w którym otrzymał swoją pierwszą ważną nagrodę – Czerwoną Różę – w ogólnopolskim konkursie dziennikarskim. W latach 1979-1981 był sekretarzem redakcji, a przez sześć lat działalności współpracował z takimi osobami jak Adam Zagajewski, Tadeusz Nyczek czy Bronisław Maj. Od 1981 roku pracuje w Dzienniku Polskim, w tym dwa lata w ,,Czasie Krakowskim??. Od 2000 roku jest kierownikiem Działu Kultury w Dzienniku Polskim. Sporadycznie pojawia się na łamach dawnego ,,Przekroju??, miesięcznika ,,Kraków??, ,,Ruchu Muzycznego??.
Od zawsze pisał o kulturze, m.in. o teatrze, estradzie, literaturze, a w jego dorobku znajdują się wywiady, recenzje, notki, publicystyka. Od 2000 roku w Dzienniku Polskim w każdą sobotę ukazują się jego felietony -,,Kulturałki??, które przyczyniły się do przyznania mu w 2005 roku Brązowego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2008 roku otrzymał Złoty Laur za ,,mistrzostwo w sztuce publicystyki kulturalnej?? przyznawany przez filię krakowską Fundacji Kultury Polskiej.
źródło: www.krakow.pl