W życiu każdego człowieka przychodzi moment, kiedy staje prze decyzją o zakupie swojego mieszkania. Zacząć należy oczywiście od kwestii tego, czy wybieramy lokal z rynku wtórnego czy pierwotnego. W drugim przypadku wybór jest niezwykle trudny. Gama oferowanych lokali jest szeroka, a deweloperzy prześcigają się w zdobywaniu potencjalnych klientów. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, kupując nowe mieszkanie z rynku pierwotnego.
Przygotowania do zakupu nowego mieszkania warto rozpocząć od przejrzenia rynkowej oferty oraz przeanalizowania swoich możliwości finansowych. Kiedy nasza kieszeń nie jest w stanie pokryć całej sumy związanej z nabyciem własnego M, pierwsze kroki powinniśmy skierować do banku w celu zapoznania się z możliwościami kredytowymi. Określenie zdolności kredytowej wskaże nam zakres poszukiwań. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że samo sfinansowanie transakcji to nie koniec wydatków. Wykończenie nowego lokum może pochłonąć ogromne sumy pieniędzy, gdyż wymagało ono będzie nie tylko malowania ścian i zakładania podłóg, ale także zakupu mebli i wszystkich niezbędnych dodatków, a także sprzętów RTV i AGD.
Wybór nieruchomości
Kiedy określona zostanie już wysokość wkładu i ewentualnego kredytu, wówczas można rozpocząć poszukiwania z prawdziwego zdarzenia. Najważniejszym z kryteriów będzie zapewne cena, ale także lokalizacja, wielkość metrażu, rozkład mieszkania. Oczywiście, pierwsze kroki skierować należy na strony internetowe z ogłoszeniami. Tam można dowiedzieć się gdzie, kiedy i za ile budują deweloperzy, a także poszukać informacji i opinii o danym przedsiębiorcy. Po rynkowym rozeznaniu należy wybrać propozycje te najbardziej zbliżone do naszych oczekiwać, najlepiej nie więcej niż 3. Wówczas można udać się do biura sprzedaży i zapoznać się z konkretnymi warunkami. Tutaj warto zwrócić uwagę na doświadczenie i uczciwość dewelopera, status prawny działki czy termin zakończenia inwestycji. Sprawdź tutaj, jeśli jesteś zainteresowany deweloperem w Lublinie: http://www.deweloperlublin.pl/developer/.
Umowa i odebranie kluczy
Po ustaleniu warunków finansowych należy przejść do podpisania umowy deweloperskiej. Przed złożeniem podpisu konieczne jest jednak dokładne jej przestudiowanie. Z reguły podpisuje się umowę przedwstępną i ostateczną. Tą drugą można uznać dopiero wtedy, gdy budynek jest gotowy i oddany do użytkowania. Podpisanie ostatecznej umowy kupna nieruchomości odbywa się w obecności notariusza.