Zamek w Liwie, to miejsce, gdzie regularnie odbywają się zmagania kulinarne w ramach Międzynarodowego Turnieju Smaków. Czwarta edycja imprezy odbędzie się 25 czerwca 2017 roku. To wspaniała okazja do poznania i posmakowania tradycyjnych potraw przygotowanych z lokalnych produktów, ale również dobry powód do odwiedzenia jakże atrakcyjnego regionu Polski, jakim jest wschodnie Mazowsze graniczące z Podlasiem.
Zamek w Liwie, nie dość, że pięknie położony nad rzeką Liwiec, mieści też w swoich zasobach ciekawe zbiory muzealne. Na rzece organizowane są spływy kajakowe, a wprost z przystani końcowej wchodzimy na podzamcze, by podziwiać ciekawą bryłę twierdzy zbudowanej w XV wieku, na sztucznej wyspie wśród bagien, przy ówczesnej granicy księstwa mazowieckiego. Obecnie zamek posiada jedną z największych kolekcji broni w Polsce, w tym broń białą, palną i drzewcową z XV-XX wieku oraz duży zbiór malarstwa i grafiki o tematyce batalistycznej. Tajemniczą atmosferę zamku wzmaga legenda o żółtej Damie, Ludwice, snującej się po zamku w poszukiwaniu sprawiedliwości, bowiem zginęła od miecza, niesłusznie oskarżona o zdradę.
Ubiegłoroczny, III Międzynarodowy Turniej smaku gościł wystawców z Warszawy, Sulejówka, Dobrego, powiatu sokołowskiego, węgrowskiego i mińskiego, a nawet z Wilna. Wśród konkursowych dań pierwsze miejsce zdobyła wspaniała ?Szynka pieczona na chrzanie” autorstwa Ireny Zawadzkiej z Żulina, której ozdobą były zapieczone w sosie z szynki grube słupki chrzanu, nadające potrawie wyrazistego smaku. Drugie miejsce zdobyła „Karkówka w ziołach z ziemniakami” w wykonaniu Ewy Mitowskiej z Seroczyna, miękka i niezwykle aromatyczna, zaś trzecie miejsce przyznano dla „Chołodźca litewskiego z Pana Tadeusza” przygotowanego przez Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci i Młodzieży ?Ku przyszłości? z Sokołowa Podlaskiego. Chołodziec, czyli chłodnik z buraków, rześki i delikatny zarazem, był doskonale przyprawiony.
Druga kategoria konkursowa to „Gościniec z podróży”, czyli kulinarny podarunek ze Szlaku. Tu jako praktyczne towarzyszki podróży zostały docenione nalewki. Pierwsze miejsce trafiło do Witolda Kalinowskiego z Tchórznicy za „Nalewkę z kwiatu czarnego bzu – Napój Jaćwingów?, drugie uzyskał praktyczny ?Piróg? Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci i Młodzieży ?Ku przyszłości? z Sokołowa Podlaskiego, a trzecie „Nalewka żołędziowa” Jolanty Pitury z Gminy Dębe Wielkie.
Wyróżnienie otrzymał ?Sękacz” Marka Andrzejewskiego z Wilna ? ciasto, które jest wizytówką kulinarną Podlasia oraz ciekawe wypieki, związane z Marszałkiem Piłsudskim ? „Cynamonowe suchary Marszałka” z Cukierni „Babeczka” z Sulejówka, która zaskoczyła też publiczność bezowymi ?Różami Pani Marszałkowej?, nawiązującymi do gustów i zwyczajów z domu Piłsudskich.
Podczas tegorocznego turnieju na odwiedzających, oprócz kiermaszu rękodzieła i produktów regionalnych, czeka wiele atrakcji. Odbędą się warsztaty zielarskie oraz spacer z zielarką, warsztaty rękodzieła dla dzieci i dorosłych: warsztaty lalkarskie i tkackie oraz robienia kwiatów z bibuły, warsztaty garncarskie. Na scenie zagoszczą artyści m.in. Kapela Łochowska oraz Zespół Pieśni i Tańca ?Sokołowianie?, który poprowadzi również warsztaty tańców podlaskich. Na podzamczu nie zabraknie również zabaw rycerskich i pokazu walk. Będzie możliwość degustacji oraz zakupu produktów i dań z kuchni: mazowieckiej, podlaskiej, litewskiej, tatarskiej oraz naturalnych przypraw i wyrobów ekologicznych.
Zwycięzcy w obu kategoriach otrzymują też specjalny puchar: Kielich Wojciecha Wielądko, autora wydanego po raz pierwszy w 1783 roku dzieła pt. ?Kucharz doskonały?. Najlepszą zaś nagrodą jest udział publiczności, która licznie przybywa na smakowe turnieje i na zwiedzanie okolicy. Goście turnieju chętnie odwiedzają pobliski Węgrów, miasto o bogatej historii, związane z legendą lustra Pana Twardowskiego. Znajdziemy tu znakomite sakralne obiekty z początku XVIII wieku, będące dziełem najwybitniejszych ówczesnych twórców oraz unikatowe podziemia w węgrowskim klasztorze.