Zalanie mieszkania to temat, który spędza sen z powiek wielu ludziom. Bez względu na przyczyny, należy wiedzieć, jak postępować w tej sytuacji. Przestrzeganie kilku prostych zasad może nas uchronić przed zwiększaniem się strat spowodowanych zalaniem mieszkania.
Ogranicz efekty zalania mieszkania
Kiedy doszło do zalania, należy jak najszybciej ustalić źródło problemu, a potem podjąć działania, by powstrzymać kolejne zniszczenia w lokalu. Przyczyn może być wiele ? od zalania mieszkania przez sąsiada, poprzez pozostawienie niedokręconego kranu, aż po poważne awarie instalacji oraz sprzętów domowych, takich jak pralka czy zmywarka.
Zgromadź dowody szkód spowodowanych przez zalanie mieszkania
Po pierwszym zabezpieczeniu zniszczeń i opanowaniu wycieku wody, należy udokumentować straty i zniszczenia. Jest to ważne podczas starania się o odszkodowanie za zalanie mieszkania. Jeśli nasz lokal jest ubezpieczony trzeba jak najszybciej skontaktować się z ubezpieczycielem, by uzyskać informacje o potrzebnej dokumentacji. Najlepiej wykonać zdjęcia przedstawiające to, co zostało zniszczone oraz skalę strat. Ponadto, jeśli mamy podejrzenia, że mieszkanie zostało zalane przez sąsiada, należy w jego obecności sporządzić protokół strat. Podobnie należy postępować, gdy do zdarzenia doszło przez zaniedbanie wspólnoty lub zarządcy budynku. Wówczas protokół powinien zostać sporządzony w obecności przedstawiciela wspólnoty mieszkaniowej albo zarządcy nieruchomości, jeżeli to on odpowiada za stan techniczny instalacji w bloku.
Kto jest winny zalania mieszkania?
Aby ustalić winnego zalania mieszkania, trzeba poznać przyczynę. Kiedy zdarzenie jest związane z usterką w pionowej instalacji wodnej, wówczas możemy przypuszczać, że odpowiedzialność ponosi zarządca budynku, albo wspólnota mieszkaniowa. Zarówno pion wodociągowy, jak i wszelkiego rodzaju instalacje odpowiadające za doprowadzenie wody do mieszkań albo odprowadzające z nich ścieki, są częścią wspólnej nieruchomości. Jednak w przypadku, gdy problem pojawił się w poziomej części instalacji wodnej ? wina leży po naszej stronie (albo sąsiada). Granica odpowiedzialności jest wyznaczana za pomocą zamontowanych przy pionach zaworów odcinających.
Jak uzyskać odszkodowanie za zalanie mieszkania?
Dokumentacja zdjęciowa i ustalona przyczyna zalania mieszkania to dopiero początek. W obecności odpowiedniej osoby należy jeszcze sporządzić protokół strat. Kiedy materiały dowodowe są zebrane i znamy sprawcę, wówczas wystarczy wystąpić do tej osoby, lub jej ubezpieczyciela, o odszkodowanie za zalanie mieszkania. W przypadku, kiedy to my odpowiadamy za zalanie, możemy zwrócić się do naszej firmy ubezpieczeniowej o pomoc. Trzeba pamiętać, że fakt, iż sąsiad jest ubezpieczony, wcale nie oznacza, że odszkodowanie musi zostać wypłacone. Dopiero, gdy firma ubezpieczeniowa sprawdzi, dlaczego doszło do zalania i czy oby na pewno wskazana przez nas osoba jest winna. Jeżeli tak nie jest, pieniądze nie zostaną wypłacone. Wówczas straty będą musiały zostać pokryte przez nas lub z naszej polisy ubezpieczeniowej.
W przypadku, gdy nasz sąsiad nie posiada polisy ubezpieczeniowej, możemy żądać odszkodowania bezpośrednio od niego. Należy przygotować pisemne wezwanie do zapłaty wraz z dokładnym opisem oraz wyceną strat. Bardzo ważne jest, by wysłać wezwanie do sąsiada listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, najlepiej za pośrednictwem poczty. Jeżeli sąsiad uchyla się od obowiązku naprawienia szkody, wówczas pozostaje jedynie wkroczenie na drogę sądową.
To my zalaliśmy sąsiada
Na niektóre awarie nie mamy wpływu. Jeżeli jesteśmy ubezpieczeni od takich wypadków, wtedy sąsiad może żądać odszkodowania od naszego ubezpieczyciela. W przypadku, gdy firma ubezpieczeniowa nie znajdzie wystarczających argumentów, potwierdzających naszą winę, wówczas odmówi ona naszemu sąsiadowi wypłaty odszkodowania. W tej sytuacji sąsiad może pokryć koszty naprawy z własnej kieszeni lub skorzystać z pomocy własnego ubezpieczyciela.
Zaniedbanie czy celowe działanie?
Choćby nie wiem jak nasz sąsiad nas nie lubił, istnieje bardzo niewielkie prawdopodobieństwo, że będzie on chciał zalać nasze mieszkanie celowo. Podobnie wspólnota mieszkaniowa ? niedbanie o instalację nie wynika z premedytacji, a raczej zaniedbania. To właśnie zaniedbanie może zostać uznane przez sąd za winę. Zaniedbaniem, w tym wypadku, jest brak okresowych kontroli instalacji wodnej w bloku wykonywanych przez wynajętego w tym celu specjalistę (np. Hydraulik Kraków). Zaniedbanie może dotyczyć również mieszkańców, którzy zignorowali cieknący kran czy brodzik, co doprowadziło do zalania mieszkania.
Najczęstsze przyczyny zalania mieszkania
Do zalania mieszkania, najczęściej dochodzi w wyniku:
- Pęknięcia wężyka doprowadzającego wodę,
- Pęknięcia rury,
- Zapchania instalacji wodnej przez kamień osadowy,
- Zapchania kanalizacji, toalety, brodzika, wanny, umywalki (przez wypadające włosy, śmieci wyrzucane do toalety),
- Cieknącego kranu,
- Uszkodzonego zaworu,
- Przewiercenia rury,
- Niedrożności rur.
O czym trzeba pamiętać, by uniknąć zalania mieszkania?
Kiedy to nasze mieszkanie zostało zalane, trzeba zająć się, przede wszystkim, zabezpieczeniem nieruchomości oraz zgromadzeniem odpowiedniej dokumentacji. Oczywiście wskazane są działania prewencyjne, które pomogą ustalić czy w naszym mieszkaniu nic nie cieknie i czy to my nie odpowiadamy za zalanie mieszkań ? swojego i sąsiadów.
Powód zalania bywa różny ? czasem jest to uszkodzona pralka lub zmywarka, innym razem pęknięta rura, niekiedy nieszczelność instalacji. Bez względu na przyczynę, ważna jest błyskawiczna reakcja ? im szybciej woda zostanie odcięta, tym mniejsze będą straty wywołane wyciekiem wody.
Jak uniknąć zalania mieszkania?
- Przed opuszczeniem mieszkania na dłużej, na przykład przed wyjazdem na urlop, warto zakręcić zawór wody.
- Warto zamontować urządzenie zapobiegające zalaniu ? taki czujnik montuje się w miejscach, w których może dojść do zalania. Kiedy urządzenie wykryje uszkodzenie instalacji, poinformuje domowników, za pomocą sygnału dźwiękowego lub optycznego, o zagrożeniu zalaniem.
- Podczas zakupu pralki lub zmywarki, należy zwrócić uwagę na wężyk, który powinien być wyposażony w system aquastop ? automatycznie zamyka on zawór i odcina wodę, kiedy dochodzi do przecieku. Można go dokupić do urządzeń, które nie zostały w niego wyposażone.
- Stan instalacji należy regularnie sprawdzać ? przynajmniej raz na kilka miesięcy warto dokonać przeglądu odpływów lub przetkać je za pomocą spirali hydraulicznej. Jest to ważne zwłaszcza w starym budownictwie, ponieważ na ściankach rur z łatwością osadzają się zanieczyszczenia spłukiwane wraz z wodą.
- Nie powinno się dopuszczać do zatkania rur i odpływów ? należy stosować sitka, które będą wyłapywały włosy, większe kawałki jedzenia czy inne rzeczy, które mogą zalegać w rurach i znacznie ograniczać ich drożność, a w konsekwencji prowadzić do zalania mieszkania.