Na największy szacunek i prestiż w dziedzinie stomatologii mogą liczyć lekarze dentyści oraz implantolodzy, którzy w rzeczywistości przywracają pacjentom piękny uśmiech, leczą próchnicę oraz odbudowują zniszczone zęby. Nie mogliby oni jednak sprawnie wykonywać swojej pracy, gdyby nie ogromne wsparcie i pomoc ze strony higienistek stomatologicznych. Jakie są ich główne zadania?
Kim jest higienistka stomatologiczna?
Od 1975 roku formalnie istnieje w naszym kraju profesja higienistki stomatologicznej, ale dopiero w 2011 roku przygotowano rozporządzenie, które nałożyło na właścicieli gabinetów dentystycznych, klinik i poradni obowiązek zatrudnienia wykwalifikowanej higienistki lub asystentki stomatologicznej. Te dwa zawody wydają się tożsame, ale takie ich postrzeganie jest błędne. Higienistka stomatologiczna ma bowiem większe kompetencje i uprawnienia do wykonywania swojej pracy. Dłużej też się kształci.
Osoby chcące uprawiać ten zawód mogą zdobyć wykształcenie w ciągu roku w szkole policealnej, na przykład w Krakowie. Natomiast kierunek dla higienistek stomatologicznych obejmuje 4 semestry nauki, czyli łącznie dwa lata. Jest to związane ze znacznie szerszym programem, zgodnym z odgórnie przyjętą podstawą programową.
Specyfika pracy higienistki stomatologicznej
Podstawowym zadaniem, jakiego na co dzień podejmuje się każda higienistka stomatologiczna, jest bezpośrednia współpraca z lekarzem stomatologiem w gabinecie dentystycznym, klinice czy nawet na sali operacyjnej w przypadku chirurgów szczękowych.
Do obowiązków higienistki stomatologicznej należą: dobór odpowiednich dla pacjentów środków do utrzymania higieny jamy ustnej, prowadzenie wstępnych badań diagnostycznych, a nawet zabiegów profilaktyczno-technicznych. Na zlecenie lekarza higienistka samodzielnie wykona piaskowanie, skaling, lakowanie, polerowanie i lakierowanie zębów. Może zaimpregnować zęby mleczne, aby zabezpieczyć je przed próchnicą, czy wykańczać wykonane przez stomatologa wypełnienia zębowe.
Higienistka stomatologiczna odgrywa znaczącą rolę w zakresie profilaktyki jamy ustnej. Może prowadzić w szkołach i przedszkolach akcje profilaktyczne, polegające między innymi na fluoryzacji zębów. Higienistka instruuje pacjentów, jak powinni dbać o higienę jamy ustnej, aby uniknąć ubytków próchnicowych i leczenia w gabinecie dentystycznym. Jej praca jest odpowiedzialna, ambitna i satysfakcjonująca. Taka osoba pełni ważną funkcję w zespole pracowników gabinetu stomatologicznego.