Wiosenna nadal aura sprzyja wypadom na miasto. Dlaczego więc nie wykorzystać wolnej chwili i nie sprawdzić, co słychać w krakowskich klubach, teatrach albo kinach? Mamy dla was propozycje miejsc, które warto spenetrować.
Teatr Barakah na Paulińskiej prezentuje Przegląd Kina Indyjskiego. Wstęp jest wolny, początek seansów o godz. 19.30. W programie na dzisiaj znalazł się film z roku 1954 „Bootpolish” („Czyścibuty”). Wyreżyserował go Prakash Arora, To jeden z najpiękniejszych, a także jeden z najbardziej znanych filmów indyjskich na świecie (niestety, nie w Polsce – chociaż był wyświetlany na naszych ekranach w latach 1956–1960). Film z tzw. „złotego okresu” kinematografii indyjskiej, w dużej mierze inspirowany dokonaniami europejskiego (głównie włoskiego) neorealizmu. Jest to historia dwojga osieroconego rodzeństwa oddanego na wychowanie demonicznej ciotce, która szukając zemsty za rzekome krzywdy doznane od ich rodziców, przyucza ich do żebractwa. Godność dzieci próbuje ratować opiekujący się nimi stary handlarz zakazanym w Indiach alkoholem. Z jego pomocą dzieci kupują akcesoria do czyszczenia butów i definitywnie kończą z żebractwem. W zawodzie pucybutów przeżywają niezwykłe, często dramatyczne przygody i w końcu trafiają w ręce dobrych ludzi, którzy postanawiają je adoptować. Film został w 1955 roku nominowany do Złotej Palmy na Festiwalu w Cannes. Na tymże festiwalu została wyróżniona Baby Naaz – jako najlepsza odtwórczyni dziecięcej roli w światowej kinematografii.
Pozostańmy na kontynencie azjatyckim: o 20.15 w kinie Pod Baranami będzie specjalny pokaz filmu dokumentalnego „Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja”. Film jest świadectwem odradzania się tradycji wyświęcania kobiet na mniszki buddyjskie. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką, Małgorzatą Dobrowolską. Film opowiada historię kobiet, które w imię wprowadzenia w życie nauk Buddy, ale wbrew oficjalnemu stanowisku Sanghi mnichów, przyjęły pełne święcenia na bhikkhunī – mniszki buddyjskie w tradycji theravādy. Bohaterki filmu to pierwsze we współczesnej historii w pełni wyświęcone mniszki. Małgorzata Dobrowolska, absolwentka psychologii oraz technik multimedialnych, podróżuje po świecie, żeby udokumentować sytuację kobiet w głównych religiach świata oraz w nurtach duchowych poza nimi. Głęboko wierzy, że kluczem do osiągnięcia pokoju na świecie jest przywrócenie równowagi pomiędzy kobiecą i męską energią oraz zmiana na poziomie duchowym.
Miłośników teatru zapraszamy na godz. 19.00 do Teatru im. Słowackiego. Opublikowana w 1941 roku „Kariera Artura Ui” miała być, wedle słów jej autora, Bertolta Brechta, „parabolą napisaną po to, aby unicestwić i zniszczyć powszechny i niebezpieczny szacunek wobec wielkich morderców i zbrodniarzy”. Przez pryzmat historii drobnego gangstera, który wkrada się w łaski handlarzy kalafiorów, a następnie brutalnie przejmuje władzę absolutną, Brecht ukazał drogę dojścia do władzy Adolfa Hitlera, bawiąc się przy tym schematami z szekspirowskich kronik i gangsterskich opowieści. „Karierę Artura Ui” można potraktować też jako uniwersalną opowieść o przemocy, która w rękach ludzi bezwzględnych staje się niesłychanie skutecznym środkiem w zdobywaniu szczytów władzy.
Zagadnieniom z pogranicza filozoficznej antropologii, filozofii społecznej i myśli politycznej przyjrzycie się na spotkaniu z cyklu „Kultura wykluczenia”. Tematem wieczoru będzie człowiek polityczny. Co oznaczać ma termin człowiek polityczny? Czy współcześnie dominuje model człowieka prywatnego czy raczej człowieka-obywatela? Czy człowiek w społeczeństwie jest najpierw jednostką czy obywatelem? Gościem będzie prof. Magdalena Środa, filozofka, etyczka i publicystka wykładająca na Uniwersytecie Warszawskim. Początek o godz. 18.00, jak zwykle, w De Revolutionibus Books&Cafe, ul. Bracka 14.
Nie zapominamy o fanach muzyki. Fundacja II Katedry Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UJ oraz Akademia Muzyczna w ramach „Koncertów przy Białym Fortepianie” tym razem zapraszają na koncert akordeonowy. Wystąpią studenci Akademii Muzycznej – duet akordeonistów Rafał Pałacki i Vladyslav Zhovkly. Koncert rozpocznie się o godz. 17.00, w auli II Katedry Chorób Wewnętrznych, przy ul. Skawińskiej 8. Wstęp jest wolny. Duet powstał zaledwie rok temu, a już zdobył I miejsce w „Internet Music Competition” z siedzibą w Belgradzie oraz II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Lanciano (Włochy). W programie usłyszycie utwory Z. Bargielskiego, M. Dupré, A. Vivaldiego, A. Piazzolli oraz G. Rossiniego.
Z kolei w Alchemii o godz. 19.00 wystąpią Dool i Harakiri For The Sky. Dool to pochodząca z Rotterdamu formacja, grająca dark rock, gothic, psychodelię, hard rocka. Muzycy przyjemność czerpią z tworzenia muzycznej całości, zbudowanej z różnych komponentów. Choć klimaty mroczne, rockowo-gotyckie są silnie wyeksponowane, holenderscy muzycy uczynili je atrakcyjniejsze poprzez dodanie składników rockowych, hardrockowych, psychodelicznych, a nawet szczyptę popu. Kapelę tworzą zaprawieni w bojach zawodnicy: Micha Haring (perkusja; The Devil’s Blood, The Hands), Job van de Zande (gitara basowa; The Devil’s Blood, Malkovich), Reinier Vermeulen (gitara; The New Media, Liar of Golgotha), Nick Polak (gitara; Gold) i Ryanne van Dorst (wokal; Elle Bandita). Agresja i dynamika przełożone psychodelią tworzą frapującą, zaskakującą całość, którą zachwycili się już, chociażby widzowie na prestiżowym festiwalu Roadburn. Od lat wiadomo, że w ojczyźnie Mozarta i Arnolda Schwarzeneggera nie brakuje ciekawych wykonawców z kręgu ekstremalnej muzyki, a niektórzy z nich na trwałe wpisali się w historię metalowego undergroundu. Kto wie, czy podobna droga nie czeka powstały w 2011 roku w Wiedniu duet Harakiri For The Sky.Panowie M. S. (wszystkie instrumenty, główny kompozytor) i J. J. (wokal, teksty), których muzyczne drogi przecinały się w grupach Karg i Schattenlicht, są nie tylko pracowici, lecz również mają ciekawie pracującą wyobraźnię, dzięki której post black metal, jak opisują swoją muzykę, przyciąga słuchacza. Melancholia, szaleństwo, depresja, hipnotyczność, zaklęte w epickich, atmosferycznych blackmetalowych plus postrockowych klimatach, robią niesamowite wrażenie.
Jak zawsze bardzo jazzowo będzie w klubie Harris Piano Jazz Bar na Rynku Głównym. W klubie Harris codziennie odbywają się koncerty autorskiej muzyki jazzowej. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo Harris preferuje szeroko rozumiany jazz, od klasyki poprzez wszelakiego rodzaju mieszanki po progres. Rozpoczęcie o godz. 21.30. Wieczorem zagrają: Andrzej Marchewka – kornet, Małgorzata Korzyńska – wokal, Jerzy „Giga” Morański – piano, Michał Rapka – kontrabas, Mieczysław Spyrczyński – perkusja. Polecamy! Wstęp wolny.