Cykl pokazów zatytułowany „Wyspiański. Aneks” zainauguruje prezentacja dwóch pastelowych portretów sióstr Pareńskich – pierwowzorów „miastowych” panien z „Wesela”.
15 marca, o godz. 18.00, w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie miało miejsce otwarcie projektu „Wyspiański. Aneks”. W jego ramach na krakowskiej wystawie artysty, co kilka miesięcy będą prezentowane jego prace z kolekcji zewnętrznych.
Datowany na rok 1902 „Portret Marii Pareńskiej” ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu ukazuje ją jako femme fatale przełomu wieków, w burzy rozpuszczonych włosów i z nieco dzikim spojrzeniem.
Replika pastelu Stanisława Wyspiańskiego „Portret Zofii z Pareńskich Żeleńskiej z synem Stanisławem” z roku 1905 pochodzi z kolekcji prywatnej i uważana jest za jeden z najpiękniejszych przykładów ujęcia tematu macierzyństwa w twórczości Wyspiańskiego obok portretów żony karmiącej synka. Zofia Pareńska – pierwowzór Zosi z „Wesela” – została małżonką Tadeusza Boya-Żeleńskiego.
Losy niezwykłych sióstr, malowanych przez Stanisława Wyspiańskiego, Witolda Wojtkiewicza, Włodzimierza Tetmajera i Witkacego, przybliży Monika Śliwińska, autorka książek biograficznych o pannach Pareńskich oraz o Stanisławie Wyspiańskim. Spotkanie z nią rozpocznie się w czwartek 15 marca w Gmachu Głównym MNK przy al. 3 Maja 1 o godz. 18.00.
Oba portrety można będzie oglądać w sali „Nie Paryż, tylko Kraków” do 13 maja. Wstęp wolny!
Podczas kolejnych odsłon „Aneksu” widzowie będą mogli zobaczyć rzadko prezentowane publicznie prace Stanisława Wyspiańskiego z kolekcji prywatnych, m.in. projekty do dekoracji Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie oraz rysunkowe portrety Mietka, synka artysty, w czterech ujęciach.
*
W najbliższy weekend pojawi się kolejna okazja do zwiedzenia wystawy „Wyspiański” w przyjaznych cenach: w piątek, sobotę i niedzielę 16, 17 i 18 marca można kupić bilet normalny (koszt: 20 zł) w cenie ulgowego (10 zł). Bilet uprawnia także do zwiedzenia wystawy „Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz” w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej.