We wtorek życie wydaje się nieco łatwiejsze, niż w poniedziałek… Prawda? Zwłaszcza, że dzisiaj można wolny czas spędzić dobrze się bawiąc przy muzyce albo poznać skomplikowane, pełne niejednoznacznych wyborów, losy agentów. A dla wszystkich, nie tylko zapalonych czytelników i miłośników wędrówek po świecie, mamy również konkurs! Czytajcie więc nasz kulturalny rozkład jazdy.
Teatr Barakah zaprasza na pokazy filmowe w ramach Dnia Izraela. „Betlejem” to historia skomplikowanych relacji między agentem izraelskich służb specjalnych i jego nastoletnim palestyńskim informatorem. Zmieniając punkt widzenia między skonfliktowanymi stronami, film przedstawia bohaterów rozdartych między niemożliwymi wyborami moralnymi i sprzecznymi lojalnościami. Film z angielskimi napisami. Początek projekcji o godz. 19.00, ul. Paulińska 28.
Teatr STU pokaże natomiast spektakl, wyreżyserowany przez Krzysztofa Jasińskiego, w którym usłyszymy przeboje Judy Garland. Wykona je Beata Rybotycka, nie zabraknie oczywiście legendarnego „Somewhere Over the Rainbow” z filmu „Czarodziej z Krainy Oz”. Pełne musicalowego rozmachu aranżacje przygotował Krzysztof Herdzin, a polskie teksty piosenek napisał Jan Jakub Należyty. Akcja sztuki Petera Quiltera „Na końcu tęczy” rozgrywa się w 1968 roku, w ostatnich miesiącach życia legendarnej aktorki i piosenkarki Judy Garland, do dziś cieszącej się w Ameryce statusem megagwiazdy. Nie przegapcie! Teatr STU, al. Krasińskiego 16, godz. 19.00.
Jesteśmy głęboko przekonani, że ludzie dzielą się na tych, którzy Gruzję uwielbiają i takich, którzy po prostu jej jeszcze nie odkryli! Wszystkich powyższych zapraszamy na spotkanie z okazji nowego wydania „Gaumardżos. Opowieści z Gruzji” autorstwa Anny Dziewit-Meller i Marcina Mellera. Marcin Meller będzie gościem spotkania w krakowskim Balu na Zabłociu jutro o godz. 19.00. O Gruzję zapyta go Marcin Wilk, autor bloga literackiego „Wyliczanka”, bar zaserwuje gruzińskie wina, będzie też okazja kupna na miejscu nowego, poszerzonego wydania książki.
W Centrum Kultury Żydowskiej trwa kolejny dzień festiwalu Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna. Dzisiaj o godz. 19.00 usłyszycie recital fortepianowy Piotra Sałajczyka. W programie utwory Ludwiga van Beethovena i Franciszka Schuberta.
Natomiast w Bazie na Floriańskiej 15, od godz. 20.00 czeka na Was ekscytująca porcja muzycznej improwizacji! Na początek wystąpi Martin Küchen. Wybitny szwedzki saksofonista, improwizator jazzowy, jedna z kluczowych postaci europejskiej sceny muzyki improwizowanej. Karierę muzyczną rozpoczynał jako wokalista rockowy, z czasem zaczął interesować się innymi muzycznymi światami, grywał między innymi jako klezmer, dłuższy czas spędził też w Afryce koncertując z lokalnym zepołem Alphones Suomas. Od 2000 roku koncertuje i nagrywa z najważniejszymi artystami jazzowymi, współtworzy grupy Angles 9, All Included, Chip Shop Music, Looper i Trespass Trio. Będzie też Rafał Mazur – jeden z najciekawszych i najbardziej twórczych improwizatorów grających na akustycznej gitarze basowej. W jego muzyce wolna improwizacja spotyka się z filozofią chińską i praktykami tao. Swoje koncepcje realizuje m.in. w zespole Ensemble 56, międzynarodowym trio Mockunas-Mazur-Strid oraz Mazur-Neuringer Duo, a także Kaluza-Majewski-Mazur-Suchar. A na koniec Vasco Trilla – perkusista i improwizator z Barcelony. Zaczął grę na perkusji w wieku dziewiętnastu lat. Początkowo skupiał się na progresywnym rocku i metalu, później zainteresował się muzyką indyjską, afrykańską, jazzem i swobodną improwizacją. Tworzył muzykę różnych gatunków, od popu przez jazz po death metal. Obecnie wykorzystuje niekonwencjonalne techniki gry na perkusji, będąc zaangażowany w scenę free-improv. Koncertuje wraz z różnymi projektami na terenie całej Europy. Ma na swoim koncie ponad dwadzieścia albumów.