Trzynastka to liczba kontrowersyjna: jedni przypisują jej pechowe atrybuty, inni uważają za wyjątkowo szczęśliwą. To, że trzynasty festiwal Śląskie Smaki odbył się w Pszczynie, z pewnością jest szczęśliwym trafem. W ogrodach wspaniałego Muzeum Zamkowego, czyli pałacu rodziny von Pless, między zagrodą żubrów, malowniczym stawem i majestatycznym pałacem ciągną się zadrzewione aleje, po których spacerowali goście festiwalu.
Zmagania festiwalowe przyciągnęły bowiem wielu wytrawnych smakoszy i koneserów śląskiej kuchni, ale też i całe rodziny, które połączyły wizytę na festiwalu z niedzielną kanikułą. Do zmagań konkursowych zgłosili się zawodnicy w trzech kategoriach: profesjonalny kucharz, uczeń szkoły gastronomicznej i amator gotowania. Bowiem nie ma lepszej okazji niż festiwal, by spróbować swoich sił w roli prawdziwego kuchmistrza! Nagrodą może być złoty, srebrny lub brązowy Durszlak oraz o tytuł Eksperta „Śląskich Smaków”.
W tym roku przewodnim motywem festiwalu była gęsina, która od kilku lat zdobywa stoły, nie tylko na Śląsku. Śledząc kolejne edycje festiwalu łatwo zauważyć, że niektóre zapomniane regionalne dania na nowo zaczęły podbijać festiwalową publiczność za sprawą tej imprezy. Jego zadaniem jest przecież promocja kuchni regionalnej województwa śląskiego poprzez prezentację niezwykłego bogactwa kulinarnego regionu.
W specjalnym obszernym namiocie na środku pałacowego ogrodu zawzięcie pracowały drużyny startujące w zawodach, a przybyli goście mogli przyglądać się na bieżąco, jak z przywiezionych składników wyczarowują się niezwykłe smakowite dania. Po ocenie potraw przez komisje konkursową publiczność degustowała konkursowe potrawy. Dodatkowo restauracje z regionu prowadziły na swoich stoiskach sprzedaż dań przygotowanych na tę okazję. Nie zabrakło tez regionalnego piwa i wina ze śląskiej winnicy Mnich.
Festiwal organizuje Śląska Organizacja Turystyczna, co roku w innym mieście województwa śląskiego. W tym roku współorganizatorem i gospodarzem było miasto Pszczyna, co pozwoliło na przyjęcie uczestników i gości festiwalu w miejscu pełnym splendoru i zarazem sprzyjającym rekreacji.
W konkursie kulinarnym wzięło udział osiemnaście drużyn, a Remigiusz Rączka, znany kucharz i twarz „Śląskich smaków”, a zarazem przewodniczący konkursowego Jury kilkukrotnie powtarzał, że to najsmaczniejsza z dotychczasowych edycji festiwalowych. Rywalizacja była naprawdę zacięta, a wyniki drużyn różniły się zaledwie o kilka punktów.
Złote, Srebrne oraz Brązowe Durszlaki, jak i tytuł Eksperta Śląskich Smaków 2018 zdobyli:
– w kategorii szkół gastronomicznych:
I miejsce: Dziewczyny ze Śląska – Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach
II miejsce: Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim
III miejsce: Rewolwerowcy z Gastronoma – Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej
– w kategorii amatorów:
I miejsce: KGW w Ćwiklicach
II miejsce: Rada Powiatowa Kół Gospodyń Wiejskich w Kłobucku
III miejsce: KGW Wisła Wielka
– w kategorii profesjonalistów:
I miejsce: Holiday Inn **** z Dąbrowy Górniczej
II miejsce: Restauracja „Frykówka” z Pszczyny
III miejsce: Restauracja Enklawa z Tychów
Dzień festiwalowy zwieńczył wspaniały występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który wykonał brawurowo utwory taneczne z różnych części Polski. Przepiękne kostiumy, choreografia, perfekcyjne układy tancerzy zachwyciły publiczność.
Festiwal był też dla wielu okazją do zwiedzenia atrakcji turystycznych Pszczyny. To urocze miasto ma wiele do zaoferowania turystów. Poza Muzeum i Ogrodem Zamkowym warto odwiedzić skansen – Zagrodę Wsi Pszczyńskiej i Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego.