Pierwszy miesiąc wakacji powoli zmierza do finału, ale przed nami jeszcze sierpień. Synoptycy przy tym zapowiadają, że pogoda się uspokoi i jeszcze będziemy się cieszyć urokami słonecznego lata, bez gwałtownych burz. Na razie jednak parasol może się okazać przydatny – tym bardziej, że atrakcji w mieście nie brakuje. Zajrzyjcie do naszego poniedziałkowego rozkładu i zobaczcie, gdzie można spędzić wolne chwile.
To już ostatni tydzień Summer Jazz Festival. Wczoraj świat jazzu doznał bolesnej straty – zmarł Tomasz Stańko, legendarny kompozytor i trębacz, ojciec założyciel polskiego jazzu. Pozostanie z nami jego muzyka, słuchajmy jej więc. Dzisiaj wieczorem pod rzeźbą Baranka festiwalowego na Rynku będzie symboliczne pożegnanie artysty. Koncerty Letniego Festiwalu odbywają się w Piwnicy Pod Baranami o godz. 21.00, a w Harrisie rozpoczynają się o godz. 21.30.
W Kinie Pod Baranami kolejny tydzień Letniego Taniego Kinobrania upłynie pod hasłem „Czas przeszły, czas przyszły”. Na półmetku wakacji twórcy filmów zaproszą Was do podróży w czasie. Wywoływać przeszłość to czas stracony. Czekać na przyszłość to złudzenie. Jest tylko czas teraźniejszy. A prawdziwe pytanie to: czy czas w ogóle istnieje? Co obejrzymy w poniedziałek? Na przykład „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” o godz. 19.00, albo o 19.15 „Ach, śpij kochanie”, o 21.15 „Gwiezdne wojny. Ostatni Jedi”, a na zakończenie dnia, o godz. 22.00 „Azyl”. I ten obraz polecamy szczególnie. W rolach głównych wystąpili bowiem Jessica Chastain, Daniel Bruhl i Johan Heldenberg, ale akcja dzieje się w Polsce, w chwili wybuchu II wojny światowej. Antonina i jej mąż, dr Jan Żabiński opiekują się warszawskim Ogrodem Zoologicznym, którego on jest dyrektorem. Od wybuchu wojny Żabińscy muszą konsultować wszystkie decyzje dotyczące zoo z Lutzem Heckiem, niemieckim zoologiem, autorem selektywnego program hodowlanego, w czasie wojny – żołnierzem. Antonina i Jan szybko zaczynają współpracę z Ruchem Oporu, odkrywając, że skomplikowana architektura opuszczonego przez zwierzęta Ogrodu Zoologicznego, z jego tunelami i przejściami, doskonale nadaje się do sekretnego ukrywania ocalonych. Narażając życie i bezpieczeństwo rodziny, Żabińscy potajemnie wywożą z warszawskiego getta Żydów, którzy znajdują schronienie w zoo. Scenariusz filmu powstał w oparciu o wstrząsającą książkę Diane Ackerman, „Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo”.
Zobacz zwiastun:
W Cricotece, przy ul. Nadwiślańskiej 2 o godz. 18.30 kolejne spotkanie w cyklu prezentującym zagranicznych reżyserów zainspirowanych Tadeuszem Kantorem. Na chęć wejścia w dialog z dorobkiem Kantora powoływało się bardzo wielu wybitnych artystów, zarówno z obszaru sztuk wizualnych i filmu, jak i tańca, a przede wszystkim teatru. Do inspiracji krakowskim artystą przyznaje się m.in. Luk Perceval, twórca filmu „Wujaszek Wania”. Pokaz tłumaczony jest na język polski będzie poprzedzony krótką prelekcją dr Anny Róży Burzyńskiej o związkach prezentowanych nagrań i twórcy z Tadeuszem Kantorem. Wstęp jest wolny, wejściówkę należy pobrać w kasie przed pokazem.
Mija 30 lat, odkąd pochodząca ze słonecznej Florydy kapela Obituary postanowiła grać mroczny death metal, czyniąc swym znakiem rozpoznawczym młócące gitary, dudniącą perkusję i piekielny głos Johna Tardy’ego. Do Krakowa przyjeżdżają, by promować swój dziesiąty krążek, zatytułowany po prostu „Obituary”. Maniacy ekstremalnych brzmień będą mogli nadwerężać karki przy unurzanych w smole i krwi kawałkach takich, jak „Turned to Stone”, „Kneel Before Me”, czy „Ten Thousand Ways to Die”. Początek o godz. 18.30, klub Kwadrat, ul. Skarżyńskiego 1.