W 18. edycji konkursu „Bezpieczna jazda komunikacją miejską”, który odbył się w czwartek, 6 września na terenie zajezdni autobusowej Bieńczyce, najlepszym kierowcą autobusu został Piotr Przyjemski, który na co dzień pracuje właśnie w tej zajezdni. To on najlepiej poradził sobie z testem i zadaniami praktycznymi, zdobywając najwięcej punktów. Drugie miejsce zajęła najlepsza wśród kobiet Monika Zorychta z zajezdni autobusowej Bieńczyce, a trzecie miejsce zajął Kamil Kowalski, pracownik KTR (spółki-córki MPK SA w Krakowie).
Drużynowo najlepszym zespołem zostali kierowcy z zajezdni autobusowej Bieńczyce. Drugie miejsce zajęli kierowcy z Płaszowa, trzecie – kierowcy z Woli Duchackiej. W sumie rywalizowało 16 kierowców.
Wygrać wcale nie było łatwo. Oprócz doskonałej wiedzy z przepisów ruchu drogowego trzeba było się wykazać znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy oraz precyzyjną, dynamiczną a jednocześnie płynną jazdą autobusem.
Podczas każdego przejazdu kierowcy mieli za zadanie m.in. trafić piłką położoną na specjalnym talerzu przymocowanym z przodu autobusu do kosza zbudowanego z opon. Jechali także specjalnym slalomem wzdłuż wyznaczonego wąskiego toru. Potem musieli zatrzymać autobus na przystanku w taki sposób, aby pasażerowie mogli komfortowo do niego wejść, a więc aby drzwi autobusu znalazły się na wprost wyznaczonego miejsca. W kolejnym zadaniu musieli jechać 20 km/h z zasłoniętym prędkościomierzem. Na koniec ich zadaniem było trafienie przymocowaną do autobusu lancą w plastikowe koło wiszące na wysięgniku. A to wszystko starali się zrobić szybko i płynnie. Sędziowie liczyli bowiem czas wykonania przejazdu.
Oprócz kierowców w konkursie rywalizowali także mechanicy i inspektorzy. Najlepszym mechanikiem w zawodach, który najszybciej poradził sobie z wymianą siłowników w drzwiach autobusów, został Dariusz Piorun ze Stacji Obsługi Autobusów Wola Duchacka. Kolejne miejsca zajęli: Marcin Stryszewski ze Stacji Obsługi Autobusów Bieńczyce i Grzegorz Janik ze Stacji Obsługi Autobusów Płaszów. Drużynowo najlepiej wypadła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka. Drugie miejsce zajęli mechanicy z Bieńczyc, a trzecie z Płaszowa.
Z kolei wśród inspektorów ruchu najlepiej poradził sobie Janusz Michałowski. Drugie miejsce zajął Zbigniew Antosiak a trzecie Radosław Makówka. Ich zadaniem było wypełnienie testu z przepisów ruchu drogowego, układu tras komunikacyjnych i przepisów wewnętrznych MPK SA. Mieli także zadania praktyczne – cofanie radiowozem po łuku i parkowanie tyłem na czas.
Zanim jednak zarząd MPK SA wręczył nagrody dla zwycięzców konkursu trzech kierowców MPK SA otrzymało wyróżnienia i listy gratulacyjne za swoją postawę i pomoc innym. Ich zachowanie docenił Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, a także Komendant Miejski Policji w Krakowie inspektor Rafał Leśniak oraz Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie mł. bryg. Artur Nosek.
Nagrody za swoją postawę otrzymali: Stanisław Jóźwik (za udzielenie pierwszej pomocy nieprzytomnemu leżącemu na chodniku mężczyźnie), Andrzej Orzechowski (za pomoc w ugaszeniu płonącej przyczepy na ul. Kamieńskiego) oraz Krzysztof Kwieciński (za pomoc w odnalezieniu zaginionego, niepełnosprawnego dziecka).
Konkurs był też okazją do przekazania inspektorom ruchu dwóch nowych radiowozów hybrydowych, które będą wykorzystywane do nadzoru komunikacji miejskiej w Krakowie.
Warto podkreślić, że konkurs „Bezpieczna jazda komunikacją miejską” daje okazję nie tylko do rywalizacji pracowników krakowskiego przewoźnika. Jest także okazją do ćwiczenia umiejętności ważnych w codziennej pracy kierowców. W konkursie duży nacisk jest bowiem położony na płynne i bezpieczne prowadzenie pojazdów oraz na pomoc pasażerom.
W piątek, 7 września w konkursie na terenie zajezdni tramwajowej Podgórze rywalizować będą motorniczowie i elektromechanicy.