Choć nie zawsze sobie to uświadamiamy, na co dzień mogą nas spotkać różnego rodzaju wypadki. Nie musimy doświadczać ich osobiście – możemy być świadkami nieszczęśliwych wydarzeń, na które będziemy musieli odpowiednio zareagować. Niezwykle ważna jest więc wiedza i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, czasem jednak one nie wystarczą – warto uzupełnić je informacjami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej. Co kryje się pod tym pojęciem? Dowiesz się z poniższego artykułu.
Czym właściwie jest ochrona przeciwpożarowa?
Ochrona przeciwpożarowa, określana często tajemniczym skrótem ochrony ppoż., to bardzo szerokie pojęcie, określające różnego rodzaju działania, których celem jest zapobieganie pożarom i ich zwalczanie. Dokładniej określa to ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej, która definiuje ją jako realizację przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia i środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem.
Ochroną przeciwpożarową w naszym kraju zajmują się przede wszystkim oddziały Straży Pożarnej i innych jednostek ratowniczych, ale podstawowe informacje z jej zakresu powinien posiadać każdy z nas.
Jak zapobiegać pożarom?
Zapobieganie pożarom polega przede wszystkim na dbaniu o prawidłowy stan instalacji elektrycznej i wszystkich tego typu urządzeń. Niezwykle ważna jest także nasza świadomość i skupienie – czasem do wybuchu pożaru przyczynia się zwykła nieuwaga – wystarczy umieścić łatwopalny przedmiot (ścierkę, rękawicę) obok kuchenki czy opiekacza. Jeśli po domu biegają dzieciaki, warto zainwestować w zaślepki, które skutecznie zapobiegną wkładaniu przez nie różnego rodzaju przedmiotów do kontaktów. Zaznaczymy również, że w każdym zakładzie pracy czy lokalu mieszkalnym bądź użytkowym powinien znajdować się sprzęt gaśniczy, umożliwiający szybką reakcję w przypadku pożaru. Niezwykle przydatne i potrzebne są także czujniki dymu. Pamiętaj, aby w przypadku zagrożenia w pierwszej kolejności ratować ludzkie życie! Wszelkie mienie ma znacznie mniejszą wartość.
Najważniejsza zasada ppoż. – zaplanuj ewakuację!
Pożarom nie zawsze da się zapobiec – często mogą być one wynikiem klęski żywiołowej bądź niewykrywalnej wady jakiegoś urządzenia. Właśnie dlatego warto opracować plan ewakuacji – obowiązkowy w zakładach pracy czy lokalach użytkowych, ale niezwykle pożądany także w każdym domu. Pamiętaj, aby podczas ewakuacji poruszać się wzdłuż ścian dzięki czemu nie stracisz orientacji. Podczas pożaru pod żadnym pozorem nie korzystaj z wind – wybierz schody. W miarę możliwości postaraj zabezpieczyć drogi oddechowe – najlepiej za pomocą zwilżonego materiału. Po wyjściu z budynku niezwłocznie zadzwoń do służb ratunkowych i podaj swoje dokładne położenie.
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – zapisz się na kurs ppoż. w Krakowie BHP CENTER.