Arcydzieła małej architektury sakralnej mają szansę na renowację! Ruszyła kolejna edycja konkursu Kapliczki Małopolski, dzięki któremu odnowiono już ponad 370 obiektów.
Są elementem lokalnego krajobrazu od setek lat. Obecne na polach, drogach, ale też przy ulicach, wprowadzają do codzienności element sacrum. Mogą służyć za miejsce religijnego kultu, jak i drogowskaz podczas pieszych wędrówek. Przede wszystkim jednak pozostają cennym świadectwem historycznym i artystycznym.
Kapliczki to małe sakralne zabytki, często będące przykładem wartościowej sztuki ludowej. Dlatego tak ważne jest, z myślą o przyszłych pokoleniach, dbanie o ich stan, również w zakresie prac renowacyjnych. W Małopolsce na tego typu działania można uzyskać dofinansowanie.
Pod hasłem Kapliczki Małopolski, od 2009 roku organizowany jest specjalny konkurs grantowy. Jego adresatami są wszystkie jednostki samorządu terytorialnego, które podejmują prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy małopolskich kapliczkach. Obiekty, znajdujące się na prywatnym terenie mają też szansę na odnowienie, w przypadku nawiązania współpracy właściciela nieruchomości z jednostką samorządu terytorialnego, tj. gminą lub powiatem. Restaurowane kapliczki nie muszą przy tym figurować w rejestrze zabytków województwa małopolskiego.
W ramach konkursu, odnowionych zostało dotąd ponad 370 obiektów. Na ten cel Samorząd Małopolski udzielił dofinansowania w kwocie przekraczającej 3 mln zł. Pula środków tegorocznej edycji wynosi 750 tys. zł.
Na stronie www.malopolska.pl, można pobrać przejrzysty wniosek, do którego wystarczy dołączyć tylko kosztorys prac i zdjęcia. Termin złożenia dokumentacji upływa 13 marca br. (decyduje data wpływu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Marszałkowskiego).
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej oraz pod numerami telefonów: 12 63 03 139, 12 63 03 407.