Na rynku wydawniczym ukazała się książka pt.: Świętokrzyskie smaki. To smakowite wydawnictwo, tak pod względem merytorycznym, jak i edytorskim; sprawi ogromną przyjemność nie tylko smakoszom polskiej kuchni, ale też poszukiwaczom wyjątkowych doznań kulturalnych.
O tym, że kulinaria są ważnym elementem tradycji i kultury, decydującym o tożsamości regionu, nie trzeba nikogo przekonywać. Warto połączyć zwiedzanie z poznawaniem lokalnych przysmaków. Czego mogą spodziewać się turyści i poszukiwacze przygód w zetknięciu z takim zjawiskiem jak kuchnia świętokrzyska?
Na to pytanie odpowie książka „Świętokrzyskie smaki”, wydana w grudniu 2018 roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Jej autorką jest Elżbieta Tomczyk-Miczka, dziennikarka i podróżniczka, miłośniczka regionalnych klimatów. To już trzynasta książka autorstwa naszej redakcyjnej koleżanki.
Kuchnia świętokrzyska jest wyjątkowa, a jej wyróżnikiem jest prostota. Wyrosła z tradycji chłopskich i szlacheckich, z domieszką kultury żydowskiej. Bazuje na podstawowych produktach dostępnych zawsze w gospodarstwie: kapuście, ziemniakach, mące i mleku. Dania charakterystyczne dla regionu mają często zagadkowe nazwy, takie jak: dzionie rakowskie, kugiel z Czermna, japconka, zmiocarz czy inkusiowe byki. Wiążą się nimi ciekawostki, historyjki, legendy. I atrakcje turystyczne na mapie województwa świętokrzyskiego.
Powstaje pytanie: gdzie można spróbować tych smakołyków? Książka poprowadzi nas kulinarnym szlakiem przez miejsca sprawdzone i godne polecenia. Podpowie też, co zwiedzać w poszczególnych częściach regionu, bo przecież podróże kulinarne to strawa nie tylko dla ciała, ale i dla ducha. A zanim wybierzemy się w Świętokrzyskie, możemy – wykorzystując przepisy zawarte w wydawnictwie – przygotować potrawy w domu, by wczuć się w świętokrzyskie klimaty.