Dźwięk jest niezwykle ważny przy korzystaniu z urządzeń audio i wideo, bo potęguje nasze wrażenia. Kalibrując telewizory, amplitunery, a nawet konsole do gier, warto o tym wiedzieć i odpowiednio dobrać poszczególne elementy, np. kable. O czym pamiętać, dążąc do maksymalnej czystości dźwięku?
Kabel optyczny warty uwagi
Jeśli chcemy zapewnić sobie najlepsza jakość dźwięku podczas oglądania telewizji czy grania w gry warto zainteresować się kablem optycznym. Przewód ten często zestawiany jest z popularniejszym kablem HDMI, ma nad nim jednak sporą przewagę. Dlaczego? Otóż kabel optyczny, znany też jako TOSLINK, dostarcza dźwięk cyfrowo, przy pomocy światła, przy czym nie jest on podatny na zakłócenia elektromagnetyczne i radiowe.
Co prawda w odróżnieniu od łącza HDMI, nie nadaje się on do nowych kodeków, jednak nadrabia niesamowitą jakością skompresowanego dźwięku 5.1 i możliwością transmisji audio PCM bez żadnych jakościowych strat. Cechy te sprawiają, że w razie wyboru kabla optycznego i standardowego HDMI, naprawdę warto zastanowić się nad kupnem tego pierwszego.
Najważniejsze parametry
Jeśli już zdecydowaliśmy się na kabel optyczny, musimy przy zakupie pamiętać o kilku ważnych parametrach. Kluczowa jest z pewnością jego długość, która według specyfikacji nie powinna przekraczać 5-10 metrów. Mówi się, że bezstratny sygnał zagwarantuje okablowanie nie dłuższe niż 30 metrów, choć wszystko zależy też od kondycji urządzenia nadawczego i odbiorczego.
Kolejnym ważnym parametrem jest obsługiwane przez przewód pasmo, którego zakres powinien mieścić się w przedziale od 9 MHz do 11 MHz. Wyższe pasmo mówi o lepszej jakości materiału, z którego wykonano kabel. W grę wchodzi tu też cena – plastikowe kable są w miarę tanie i solidne, szklane dają najlepszą jakość dźwięku, ale są najdroższe.
Oczywiście na wybór kabla, który zapewni maksymalną czystość dźwięku, ma wpływ również posiadany przez nas sprzęt. Dobre kable optyczne potrzebują odpowiedniego odtwarzacza, wzmacniacza i zestawu głośników, bo sam kabel nie decyduje jednoznacznie o docierającym do nas efekcie audio – może mu tylko pomóc lub go osłabić.
Montaż i ustawienia
W przypadku kabla optycznego montaż odgrywa niezwykle ważną rolę. Okablowanie tego typu nie może być zginane, gdyż mogłoby to doprowadzić do przerwania światłowodu. Przewód optyczny nie powinien więc leżeć na podłodze, czy być narażony na nawet najdrobniejsze uszkodzenia. Warto zabezpieczyć go specjalnymi listwami i posługiwać się nim z dużym wyczuciem. Samo podłączenie kabla jest bardzo proste – wystarczy zdjąć z końcówki specjalną osłonkę i podłączyć go w odpowiednie złącza.
Jak wspomniano – mierzmy siły na zamiary i w przypadku zestawu głośników niskiej jakości lub słabego wzmacniacza, nie przepłacajmy za TOSLINK. Jest on przeznaczony dla audio naprawdę wysokiej jakości, w którym każdy komponent może poszczycić się wspaniałym dźwiękiem. Dlatego też w przypadku poszukiwań najczystszych efektów audio, warto zainteresować się takim rozwiązaniem i zainwestować w kabel optyczny.