Literatura, sztuka, kinematografia, a może coś o ruchu dla zdrowia? Dzisiejszy rozkład kulturalny miasta, na przekór pogodzie, przynosi sporo interesujących propozycji. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami!
Na początek, De Revolutionibus Books&Cafe zaprasza na spotkanie promujące dwutomową edycję „Krytyki zebranej” Juliana Kornhausera z udziałem redaktorów publikacji, Adriana Glenia i Jakuba Kornhausera, z którymi porozmawia Marek Olszewski. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Seryjni Poeci. Spotykamy się pod dobrze znanym adresem, czyli na Brackiej 14, o godz. 18.00.
W kinie Kijów odbędzie się dziś z kolei projekcja filmu „Siłaczki” – dokumentu w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego. To pierwszy w historii rodzimej kinematografii film opowiadający o emancypantkach, które na przełomie XIX i XX wieku walczyły na ziemiach polskich o prawa dla kobiet. Projekcji towarzyszyć będzie dyskusja z gościnnym udziałem aktorek teatru Bagatela. Wydarzenie zwieńczy obchody Roku Kobiet ASP. Początek o godz. 18.00.
W nowohuckim klubie Kuźnia wysłuchamy wykładu Moniki Kozioł o Urbanowiczach – artystach z Mistrzejowic. Danuta i Witold Urbanowiczowie to twórcy reprezentujący nurt malarstwa materii, członkowie Grupy Nowohuckiej. Związani z Nową Hutą, a szczególnie z Mistrzejowicami. Wykładu o ich twórczości wysłuchamy w ramach cyklu „Kręgi kultury”. Rozpocznie się on o godz. 18.00, w klubie na os. Złotego Wieku 14.
Ciekawie i ze swadą zapowiada się slajdowisko Matyldy Ciołkosz – „Joga: starożytna ścieżka duchowa czy wygibasy z Instagrama?”. Joga to zjawisko, które wydaje się dziś znajdować w dziwnym rozkroku między starożytnością a nowoczesnością. Z jednej strony, jest źródłem prastarej nauki o wyzwoleniu, z drugiej strony elementem współczesnej kultury wellness – obecnym w klubach fitness, kolorowej prasie i mediach społecznościowych. Jak na przestrzeni wieków zmieniało się rozumienie terminu „joga”? Ile ma wspólnego z kolejnymi zdjęciami na Instagramie, propagujących ćwiczenia w coraz to wymyślniejszych pozach? Slajdowisko Matyldy Ciołkosz odbędzie się w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida, w ramach cyklu Religioznawczy Podróżnik. Cykl realizowany jest we współpracy z Instytutem Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Początek o godz. 19.00.