Adwokaci są najczęściej kojarzeni z salą sądową i reprezentacją danego klienta podczas rozprawy. Na czym jednak polegają takie czynności i co dokładnie może robić prawnik za swojego mocodawcę?
Zakres usług adwokackich
Usługi oferowane przez adwokatów w Polsce są naprawdę bardzo szerokie, obejmują przede wszystkim:
- udzielanie porad prawnych,
- sporządzanie opinii, umów, wniosków oraz pism procesowych,
- reprezentacja klienta przed sądami, bankami oraz organami administracji publicznej,
- wyjaśnianie zawiłości i problemów prawnych wraz z doradztwem najlepszej taktyki procesowej.
Jedną z podstawowych usług oferowanych przez każdego adwokata jest zastępstwo procesowe – w skrócie polega ono na dokonywaniu czynności przed sądem w imieniu swojego klienta.
Zakres reprezentacji w sądzie
Zgodnie z treścią art. 91 KPC, pełnomocnictwo procesowe obejmuje z samego prawa umocowanie do:
- wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych, nie wyłączając powództwa wzajemnego, skargi o wznowienie postępowania i postępowania wywołanego ich wniesieniem, jako też wniesieniem interwencji głównej przeciwko mocodawcy,
- wszelkich czynności dotyczących zabezpieczenia i egzekucji,
- udzielenia dalszego pełnomocnictwa procesowego adwokatowi lub radcy prawnemu,
- zawarcia ugody, zrzeczenia się roszczenia albo uznania powództwa, jeżeli czynności te nie zostały wyłączone w danym pełnomocnictwie,
- odbioru kosztów procesu od strony przeciwnej.
Ustanowienie adwokata jest równoznaczne z udzieleniem mu pełnomocnictwa procesowego, którego zakres wyznacza powyższy przepis, obejmując umocowanie z samego prawa do dokonywania wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych do chwili jego wygaśnięcia, zatem brak podstaw do przyjęcia, że dokonanie takiej czynności przez jednego z pełnomocników uniemożliwia jej ponowienie przez pozostałych. Wszystkie pełnomocnictwa umocowujące do ich dokonania są bowiem wobec Sądu tak samo skuteczne. Oczywistym jest jednak, że nie może być mowy o wielości czynności procesowych tego samego podmiotu postępowania, stąd bez względu na to, ilu pełnomocników je powtórzy realizowane jest tylko jedno uprawnienie strony, którego wyrazem jest jedna czynność procesowa. Jedynymi ograniczeniami są wskazany brak sprzeczności oraz zachowanie ewentualnego terminu jej dokonania.
Jak widać zakres czynności adwokackich świadczonych na sali sądowej jest bardzo szeroki. Prawnik dokuje tak naprawdę wszystkich czynności procesowych zamiast strony lub uczestnika toczącego się postępowania. Oczywiście warto w tym miejscu podkreślić, że mocodawca stawający jednocześnie z pełnomocnikiem może niezwłocznie prostować lub odwoływać oświadczenia pełnomocnika. W praktyce oznacza to, że klient nie musi być posłuszny swojemu adwokatowi, zwłaszcza jeżeli działa on na niekorzyść mocodawcy.
Wsparcie adwokata na sali sądowej
Pomoc adwokata w sądzie jest nieoceniona. Praktycznie każda osoba, która nie posiada wiedzy i doświadczenia prawnego nie będzie w stanie poradzić sobie z procedurą cywilną, administracyjną lub karną, jeśli pojawi się konieczność uczestnictwa w postępowaniu sądowym. Tym samym oznacza to, że prawnik reprezentujący daną osobę w sądzie jest na wagę złota.
Klienci potrzebują wsparcia w zasadzie w każdej sprawie, w której pojawia się konieczność zastosowania odpowiednich regulacji prawnych. Samodzielne próby rozwiązywania takich problemów niejednokrotnie kończą się bardzo źle. Klienci z chęci zaoszczędzenia pieniędzy nierzadko pogłębiają swój kłopot, zapominają o zachowaniu odpowiedniej formy czynności lub zwyczajnie przegapiają ważne terminy procesowe i administracyjne. Wsparcie prawne jest więc potrzebne każdemu kto nigdy nie miał do czynienia z przepisami, a znalazł się w sytuacji, która wymaga ich odpowiedniego i w miarę szybkiego zastosowania.
Dobry adwokat może więc pomóc w zasadzie w każdej sprawie, w której po prostu trzeba wykorzystać umiejętności i doświadczenie prawnicze. Oczywiście takie działania nie są darmowe, choć zdarzają się pewne wyjątki. Z drugiej strony pamiętajmy, że praca adwokata to także wysiłek i czas poświęcony danemu klientowi – już za to należy się mu stosowne wynagrodzenie.
Patron merytoryczny artykułu:
Adwokat Kraków – kancelaria adwokata Michała Słomki
ul. Profesora Władysława Szafera 9/46
31-543 Kraków
tel. 784 425 405