Przede wszystkim ustal rodzaj kontaktu i obserwuj swoje samopoczucie – to najważniejsze kroki, gdy podejrzewasz, że nastąpił kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Oceń, czy był bliski, czy przelotny i postępuj, jak radzimy!
W przypadku, gdy kontakt nie był bliski
Przede wszystkim przypomnij sobie, w jakiej sytuacji nastąpiła styczność z osobą chorą. Jeśli spotkanie było przelotne, z odległości większej niż 2 metry, ryzyko zakażenia jest niewielkie. W takim przypadku obserwuj swój stan zdrowia, dbaj o siebie i zachowuj się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Nie musisz poddawać się kwarantannie.
W przypadku, gdy kontakt był bliski
Jeśli jednak kontakt z zakażonym był bliższy niż 2 metry i dłuższy niż 15 minut (przebywanie w jednym pomieszczeniu, bezpośrednia rozmowa), lub jeśli nastąpił kontakt fizyczny (np. podanie ręki, dotknięcie zużytej chusteczki, narażenie na kaszel, istnieje większe prawdopodobieństwo zakażenia.
W takiej sytuacji:
- Zgłoś się do Sanepidu. Wypełnij i wyślij formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej www.gov.pl/koronawirus w zakładce Kontakt.
- Zostań w domu do momentu otrzymania decyzji o nałożeniu kwarantanny.
- Informacja ta zostanie Ci przekazana telefonicznie, poprzez automatyczne powiadomienie o kwarantannie.
- Zainstaluj obowiązkową aplikację Kwarantanna domowa po otrzymaniu powiadomienia.
O kwarantannie poinformuj swojego pracodawcę telefonicznie, ZUS zrobi resztę
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformuje Twojego pracodawcę o objęciu kwarantanną. Nie potrzebujesz eZLA czy zaświadczenia z sanepidu. Warto jednak, żebyś mailowo lub telefonicznie zawiadomił szefa o przyczynie nieobecności w pracy.
Gdy jednak zdarzy się, że w systemie nie będzie informacji dla pracodawcy – złóż oświadczenie o przebywaniu na kwarantannie. Masz na to 3 dni od zakończenia kwarantanny.
Oświadczenie powinno zawierać kilka niezbędnych informacji:
- Twoje dane osobowe (imię i nazwisko, numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego lub paszportu).
- Dzień rozpoczęcia obowiązkowej kwarantanny i dzień jej zakończenia.
- Twój podpis.
Jeśli nie masz objawów, zakończysz kwarantannę po 10 dniach
Po 10 dniach, w sytuacji braku objawów, Twoja kwarantanna jest zakończona. Możesz upewnić się o tym, sprawdzając informacje na Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl). Pamiętaj! Obserwuj swoje samopoczucie. Jeśli poczujesz się gorzej i i wystąpią objawy COVID-19 – zadzwoń do lekarza pierwszego kontaktu. On oceni stan Twojego zdrowia i w razie potrzeby wystawi skierowanie na test.
Jeśli zostanę skierowany na test, czego mogę oczekiwać?
Zlecenie testu przez lekarza POZ zmieni Twoją sytuację. Negatywny wynik automatycznie kończy kwarantannę. Pozytywny oznacza zakażenie i izolację. W tej sytuacji Twoi współdomownicy zostaną poddani kwarantannie.
Wiarygodne informacje na gov.pl/koronawirus
Jakie są aktualne zasady bezpieczeństwa, w jaki sposób przygotować się do testu na koronawirusa, w jakich sytuacjach należy się zasiłek opiekuńczy na dziecko – odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na gov.pl/koronawirus.