Coraz więcej osób wynajmujących swoje nieruchomości decyduje się na podpisanie umowy na najem okazjonalny. Taka forma najmu pozwala właścicielom mieszkań lepiej chronić swoje prawa, gdyż dzięki niej łatwiej jest uniknąć problemów z nierzetelnymi najemcami, którzy jednocześnie nie chcą opuścić mieszkania. Czy umowa najmu okazjonalnego musi być podpisana przed notariuszem?
Choć w przypadku wynajmu okazjonalnego, strony podpisując taką umowę przed notariuszem, nie ma takiego obowiązku. Ważne, aby była ona sporządzona w formie pisemnej i została czytelnie podpisana przez wszystkie strony umowy. Wielu właścicieli decyduje się jednak na sporządzenie tego dokumentu w formie aktu notarialnego, aby uniknąć wszelkich niejasności w przypadku konieczności założenia sprawy do sądu o eksmisję niechcianych lokatorów.
Co powinno się znaleźć w umowie najmu okazjonalnego?
Przygotowując umowę o najmie okazjonalnym nie możemy zapomnieć o najważniejszych załącznikach. Chodzi tutaj przede wszystkim o oświadczenie właściciela, że zgadza się na zamieszkanie tam najemcy, a także oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji w zakresie opróżnienia i wydania lokalu wraz ze wskazaniem lokalu, do którego będzie mógł się przeprowadzić w razie egzekucji. Pozwoli uniknąć to sytuacji, w której nie możemy usunąć z mieszkania niechcianego lokatora, ze względu na wystąpienie ryzyka bezdomności.
W zasadzie, tylko oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji w zakresie opróżnienia i wydania lokalu musi być sporządzone w formie aktu notarialnego. Pozostałe załączniki mogą być przygotowane w zwykłej formie pisemnej.
Notariusz – wizyta, opłata, obowiązki
Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, wynagrodzenie notariusza za sporządzenie oświadczenia o poddaniu się egzekucji nie może przekraczać 10% płacy minimalnej. Obecnie zatem mowa tutaj o 280 złotych. Doliczyć należy jednak drobne opłaty za wypisy aktu notarialnego. Zwykle koszty związane z umową najmu okazjonalnego zamykają się w granicach poniżej 400 złotych.
Opłatę tę zwykle ponosi wynajmujący, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby umowa stanowiła inaczej. Koszty mogą zostać zatem rozdzielone po równo, między wynajmującym a najemcą, a nawet w całości przerzucone na najemcę. W przypadku, gdy wynajmujący decyduje, że tylko oświadczenie najemcy dotyczące poddania się egzekucji w zakresie opróżnienia i wydania lokalu ma być sporządzone w formie aktu notarialnego, nie musi on odwiedzać notariusza. To jednak dobry moment na lepsze poznanie się obu stron.
W przypadku, gdy całość umowy sporządzana jest w formie aktu notarialnego, obecność zarówno wynajmującego, jak i najemcy jest obowiązkowa. Co ważne – większość notariuszy nie zajmuje się przygotowaniem tego typu umów, a jedynie sprawdzają je pod kątem zgodności z polskim prawem. Jeśli nie chcemy korzystać z gotowych szablonów dostępnych w sieci, konieczna może się okazać wizyta u prawnika. W przypadku wynajmu zwykłego mieszkania zwykle nie ma takiej konieczności i wystarczą szablonowe dokumenty.
Czy najemca powinien obawiać się wynajmu mieszkania na warunkach najmu okazjonalnego? Nie, ale przed podpisaniem umowy warto zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Przede wszystkim taka umowa może być zawierana nawet na 10 lat i powinna jasno określać warunki jej wypowiedzenia – zarówno po stronie najemcy, jak i wynajmującego. To bardzo ważne, gdyż zapisy nie mogą się ograniczyć do zapisu o możliwości swobodnego wypowiedzenia umowy najmu bez podawania przyczyny. De facto, obie strony muszą mieć powód wyraźnie zastrzeżony w umowie, aby ją zerwać przed upływem wskazanego w niej czasu.
Materiał powstał przy merytorycznym wsparciu notariusz-wajda.pl