Już prawie 100 tys. osób zobaczyło wystawę „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021 – 1961 – 1921”. Ekspozycja tych przepięknych, unikalnych na skalę światową tapiserii zakończy się 24 października. Z tej okazji Zamek Królewski na Wawelu organizuje uroczysty finisaż ekspozycji pod hasłem Pożegnajmy arrasy.
Pożegnania z królewskimi arrasami nie można przegapić. To nie tylko ostatnia okazja, aby zachwycić się ich pięknem i zadumać nad kunsztem ich twórców, ale również skorzystać z wydłużonych godzin zwiedzania, zakupić bilety normalne w cenie ulgowych i zobaczyć pokaz multimedialny na dziedzińcu arkadowym – trzymającą w napięciu historię o burzliwych losach kolekcji opowiedzianą muzyką i światłem.
– Serdecznie zapraszam wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji zobaczyć naszej ekspozycji. To pierwsza, tak wielka w historii jagiellońskiej rezydencji wystawa arrasów Zygmunta Augusta – pokaz, który być może nie powtórzy się już nigdy, pokaz który zachwyca, pokaz który zadziwia i – gwarantuję – nie pozwala o sobie zapomnieć. Zwiedzający oglądają bowiem jedną z najcenniejszych kolekcji w Europie nie tylko w historycznych wnętrzach Reprezentacyjnych Komnat Królewskich, ale również w nowoczesnej – stworzonej specjalnie na potrzeby wystawy – aranżacji – zaprasza prof. Andrzej Betlej, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Ekspozycja wprowadza widza w atmosferę wnętrz zamkowych, odświętnie ozdobionych tapiseriami, jak to czyniono niegdyś na wyjątkowe okazje. Opowiada także o ogromnej pracy konserwatorów, zmagających się ze skutkami uszkodzeń i zniszczeń, które stały się udziałem arrasów w ciągu ich burzliwych dziejów. Od powrotu z Rosji w 1921 roku rozpoczął się bowiem wieloletni proces konserwacji tapiserii, który trwa do dziś.
Koncepcja wystawy, zawarta w słowie – „powroty” jest, jak podkreśla Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, zaskakująca i nieoczywista. W odwróconej narracji podążamy bowiem od współczesności przez kolejne powroty arrasów: 1961 i 1921 rok.
Ten aktualny akcent ekspozycji tworzą prace Marcina Maciejowskiego i Mirosława Bałki. Wystawę uzupełniają też archiwalne fotografie ukazujące królewskie arrasy w zaskakujących kontekstach społeczno-historycznych. Zobaczymy m.in. zdjęcie z Brigitte Helm – gwiazdą filmu Metropolis (1927) w reż. Fritza Langa, która gościła na Wawelu i podziwiała Zygmuntowską kolekcję.
Symboliczny powrót arrasów króla na wawelską wystawę dokonuje się nieprzypadkowo w 2021 roku, kiedy obchodzimy okrągłe rocznice dwóch innych powrotów. 18 marca 1961 roku odbył się bowiem uroczysty pokaz królewskich tapiserii w komnatach zamkowych z okazji ich powrotu z Kanady, gdzie znalazły schronienie po latach tułaczki po ogarniętej wojną Europie.
Drugi z tytułowych powrotów nastąpił w wyniku traktatu pokojowego zawartego sto lat temu, 18 marca 1921 roku w Rydze. Akt ten, kończący zwycięską dla Polski wojnę z Rosją Sowiecką, umożliwił rewindykację tysięcy dzieł sztuki i dóbr kultury, wywiezionych w wyniku rozbiorów do carskiej Rosji. Na jego mocy sprowadzono także do kraju kolekcję Zygmuntowskich arrasów, zagrabioną po trzecim rozbiorze Polski w 1795 roku.
PROGRAM FINISAŻU
- Wydłużone godziny zwiedzania do 20.00.
- Bilety normalne w cenie ulgowych po godz. 16.00.
- Imponujący mapping na dziedzińcu arkadowym (co 10 minut) w godz. od 19.00 do 21.00 – bezpłatne pokazy.
- Specjalne zwiedzania z kuratorami wystawy od wtorku do niedzieli o godz. 17.00.
Bilety online: https://ebilet.wawel.krakow.pl/