Zakres czynności wykonywanych przez notariusza jest ogromny. Oznacza to, że jest to specjalista, który może pomóc załatwić nam wiele spraw o charakterze formalnym. Gdzie znajdziemy najlepszych notariuszy w Krakowie? Jakie akty prawne regulują ich pracę? Sprawdźmy!
Czynności wykonywane przez notariusza — co warto wiedzieć?
Najważniejszym dokumentem, który określa zakres i kompetencje osób pracujących w tym zawodzie, jest ustawa Prawo o Notariacie z 1991 roku (z późniejszymi zmianami). To właśnie ten akt prawny stanowi o tym, że notariusz cieszy się przywilejami, jakie mają wszyscy funkcjonariusze publiczni.
Kiedy warto skorzystać z jego usług? Specjaliści pomogą nam sporządzić akty notarialne, skonstruują odpowiednie pisma dla poświadczeń dziedziczenia, a także przygotują dla nas odpisy i wypisy wybranych dokumentów. Notariusze z Krakowa, których znajdziemy w bazie ALEO.com pomogą też w prowadzeniu protokołów dla spółek prawa handlowego czy stowarzyszeń, jeśli wymaga tego prawo.
Co robi notariusz przy kupnie mieszkania?
Jego rola jest absolutnie kluczowa. To właśnie on odpowiada za wysłanie aktu notarialnego. A ten, zgodnie z obowiązującymi w Polsce normami prawnymi, musi trafić do wszystkich stron, których dotyczyło postępowanie. Po stronie ciekawostek można jednak wskazać na to, że nowy właściciel nieruchomości otrzyma jedynie odpis. Dlaczego?
Przepisy stanowią o tym, że oryginał musi być przechowywany w kancelarii przez dziesięć lat. Po tym czasie dokument trafi do Wydziału Ksiąg Wieczystych właściwego dla miasta lub dzielnicy, gdzie znajduje się mieszkanie lub dom jednorodzinny, który kupiliśmy.
Nie są to wszystkie czynności, jakich musi dopełnić notariusz. Odpowiada on również za określenie właściwej grupy podatkowej, obliczenie wysokości podatku oraz za pobranie kwoty w odpowiedniej wysokości. Później musi ją oczywiście przekazać do właściwego urzędu skarbowego. Jak widać, zakres jego obowiązków jest bardzo duży.
Ile procent bierze notariusz?
Wbrew obiegowej opinii, pracujące w tym zawodzie osoby nie ustalają procentowej kwoty dochodów w pełni samodzielnie. Ich wysokość reguluje tak zwana taksa notarialna, która rokrocznie jest określana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Podstawą jest tutaj rozporządzenie z 28 czerwca 2004 roku w sprawie stawek notarialnych.
Najniższa opłata wynosi sto złotych. Tyle zapłacimy za posesję o wartości nieprzekraczającej trzech tysięcy złotych. Jeśli kupimy przykładowo mieszkanie o wartości 450 tysięcy złotych, to „wpadamy” w widełki wartości mienia między 60 tys. PLN a 1 milion zł.
Dla tej kwoty minimalna opłata notarialna, to 1010 PLN + 0,4% od kwoty, której wartości przekracza 60 tysięcy złotych. Im wyższa kwota nieruchomości, tym wyższa taksa. Przykładowo za dom, którego wartość przekracza 2 miliony zł, zapłacimy aż 6770 PLN.
Notariusze zarabiają też na opłatach, które mają stałą wartość, w tym m.in.:
- 50 złotych za oświadczenie o przyjęciu (lub odrzuceniu) spadku,
- 150 złotych — za dokumentację testamentu,
- 400 złotych za skonstruowanie umowy zbycia nieruchomości z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników lub renty strukturalnej.
Nie są to naturalnie jedyne opłaty, na jakich zarabia notariusz. Oznacza to, że — bez względu na to, którego specjalistę z Krakowa wybierzemy — kwota powinna być porównywalna. Warto więc sprawdzić najlepszych fachowców w bazie firm ALEO.com. To także świetny sposób, by szybko wytypować osobę, która szybko może wywiązać się ze zleconego jej zadania.