W rocznicę likwidacji krakowskiego getta w Podgórzu, krakowianie i goście spotkali się na Placu Bohaterów Getta by w milczeniu przejść tę samą trasę, którą 13 i 14 marca 1943 roku pokonali Żydzi. 13 marca (niedziela) to 68. rocznica likwidacji krakowskiego getta ? jednego z pięciu największych gett utworzonych przez hitlerowców w Generalnym Gubernatorstwie w czasie II wojny światowej.
Getto powstało w 1943 roku w Podgórzu – cała dzielnica została otoczona drutem kolczastym, a w kwietniu rozpoczęto wznoszenie wysokiego muru w kształcie żydowskich nagrobków ? macew. Do getta prowadziły trzy bramy: na placu Zgody (obecnie Plac Bohaterów Getta), u wylotu ul. Lwowskiej, oraz na granicy wylotu ul. Limanowskiego i Rynku Podgórskiego. Fragment muru getta zachował się m.in. przy ulicy Lwowskiej, obecnie znajduje się na nim pamiątkowa tablica.
W dniach 13-14 marca 1943 roku hitlerowcy przeprowadzili ostateczną likwidację społeczności żydowskiej zamieszkującej getto. Na czele operacji stanął SS-Sturmbannführer Willi Haase. 8 tysięcy Żydów, uznanych za zdolnych do pracy, zostało przetransportowanych do obozu Kraków – Płaszów. Około 2 tysięcy zostało zamordowanych przez Niemców podczas likwidacji getta. Reszta zginęła w obozie Auschwitz-Birkenau.
Marsz pamięci rozpoczął się w niedzielę (13 marca) o godzinie 12.00 na dawnym Umschlagplatzu, dzisiejszym Placu Bohaterów Getta w krakowskim Podgórzu. Stamtąd marsz przeszedł ulicami Na Zjeździe, Lwowską, Limanowskiego, Jerozolimską na teren byłego obozu w Płaszowie. Pod pomnikiem pomordowanych Żydów został odmówiony Kadisz za zmarłych oraz Psalm.
Marsz Pamięci odbywa się pod patronatem Jacka Majchrowskiego – Prezydenta Miasta Krakowa , Stanisława Kracika – Wojewody Małopolskiego, Marka Sowy – Marszałka Województwa Małopolskiego, oraz Tadeusza Jakubowicza – Prezesa Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.
Fotorelacja z Marszu Pamięci[nggallery id=48]