Prawie 1/4 biegu prowadzi ścieżkami o nieutwardzonej nawierzchni. Różnica poziomów sięga 160 m. Ze względu na zróżnicowanie terenu w klasyfikacji międzynarodowej bieg został zaliczony jako anglosaski, bo trasa prowadzi raz w górę raz w dół, w odróżnieniu od wersji alpejskiej, gdzie trasa w przeważającej części tylko się wznosi.
Wszędzie na trasie można się przekonać, że Kraków oferuje nie tylko zabytki i nowoczesną infrastrukturę, ale również urokliwe krajobrazy i naturalną przyrodę. Co ciekawe, jest to jedyny w Polsce bieg górski, wiodący przez centrum dużego miasta.
W 2019 roku, w 13. odsłonie Biegu Trzech Kopców, Tomasz Grycko i Katarzyna Broniatowska obronili wywalczone rok wcześniej tytuły międzynarodowych mistrzów Krakowa w biegu górskim. To pierwsza taka sytuacja w trwającej od 2007 roku historii imprezy. Wtedy poprawiono rekord frekwencji. Bieg ukończyło 2971 osób z 2978, które wystartowały.
14. Bieg Trzech Kopców nie doszedł do skutku w 2020 roku, a 3 października 2021 roku był pierwszym wydarzeniem biegowym zorganizowanym w tradycyjnej formule przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, po blisko dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Wygrali Patryk Stypułkowski i Lilia Fiskowicz. Reprezentująca Mołdawię, olimpijka z Rio de Janeiro, triumfatorka 17. edycji Cracovia Maraton, uzyskując czas 46 minut i 59 sekund poprawiła o 13 sekund własny rekord trasy, ustanowiony w 2016 roku.
Niedzielny (2 października) 15. Bieg 3 Kopców rozpocznie się o godz. 10.30 z Kopca Krakusa. Do rywalizacji zgłosiło się 3226 zawodników, przy limicie wynoszącym 3500 uczestników.