Rozpoczęło się sadzenie drzew w ciągu ulicy Krupniczej. Już za kilka tygodni nasadzane czereśnie ptasie Plena oraz olsze czarne zazielenią to miejsce. Projekt zielonej rewolucji na ul. Krupniczej jest realizowany dzięki mieszkańcom, którzy zgłosili to zadanie w budżecie obywatelskim. Koniec prac zaplanowano na 30 kwietnia.
Ulica Krupnicza, na odcinku od Teatru Bagatela do ul. Szujskiego, przechodzi metamorfozę. Ze względu na złożoność działań, w tym m.in. badania archeologiczne, wzmocnienie podłoża i przebudowę sieci gazowej, pierwotny termin oddania ulicy mieszkańcom uległ zmianie.
W skrócie zielona ul. Krupnicza to: ogrody deszczowe, zbiorniki retencyjne, krzewy, byliny i drzewa. To efekt wieloletnich starań mieszkańców, organizacji oraz jednostek miejskich: Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Zarządu Dróg Miasta Krakowa, Wodociągów Miasta Krakowa i Zarządu Zieleni Miejskiej.
Ostatnie etapy prac
30 kwietnia – to dzień, w którym planowane jest zakończenie prac przy powstawaniu zielonej Krupniczej. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez osoby zarządzające budową możliwe jest wcześniejsze udostępnienie odcinka pomiędzy ul. Podwale a Loretańską. Jest to jednak uzależnione od sprzyjających warunków atmosferycznych. Przewiduje się, że udostępnienie tego odcinka będzie możliwe ok. 10 marca.
Od kilku tygodni piesi mogą już korzystać z fragmentu nowej nawierzchni ułożonej przy Teatrze Bagatela.
Planowane zakończenie prac i udostępnienie części ulicy:
I etap – odcinek pomiędzy ul. Podwale a wjazdem do parkingu przy ul. Krupniczej 4 – do 10 lutego- II etap – odcinek od wjazdu na parking przy ul. Krupniczej 4 do ul. Loretańskiej – do 10 marca
- III etap – odcinek od ul. Loretańskiej do ul. Szujskiego – do 30 kwietnia.
Jaka będzie zielona Krupnicza?
Idea projektu opiera się na koncepcji ulicy typu woonerf, czyli ulicy z uspokojonym ruchem, na której priorytetem jest bezpieczeństwo pieszych, przy jednoczesnym zachowaniu komunikacji samochodowej. Cel jest możliwy do osiągnięcia poprzez utworzenie wspólnej przestrzeni dla wszystkich użytkowników (rezygnacja z podziału na jezdnię i chodniki) oraz wprowadzenia mebli miejskich wraz z zielenią.