Wiele miejsc w Republice Czeskiej zasługuje na uwagę i przyciąga światową renomą. Także czeska kuchnia ma swoją specyfikę i warte odnotowania lokalne potrawy. Uroczy Sztramberk (czeski: Štramberk) szczyci się produktem regionalnym, który jako pierwszy w Czechach został prawnie chroniony.
Miasteczko Štramberk i jego okolice są bardzo urokliwe
Sztramberk zachował historyczny układ urbanistyczny, gdzie wokół prostokątnego rynku, z centralnie położoną fontanną, stoją murowane późnobarokowe i klasycystyczne domy oraz barokowy kościół z lat 1721–1723. Rynek jest pochyły, gdyż zbudowano go na stoku wzgórza zamkowego. Na uliczkach prowadzących do rynku zachowały się stare domy z drewnianych bali. Nad miastem góruje zalesione wzgórze z pozostałościami zamku Štramberk oraz zachowaną wieżą o nazwie Trúba.
Wielu gości przyjeżdża do Sztramberka z powodu sztramberskich uszu (czeski: Štramberské uši). Jest to odmiana pierników w kształcie rożka. Ciastka przyrządza się z ciasta piernikowego, które wytwarzane jest na bazie miodu, z mąki, jaj i cukru, z dodatkiem przypraw korzennych.
Dzisiaj „štramberské uši” można kupić w kilku odmianach
Legenda mówi, że tradycja pieczenia tutejszych uszu zrodziła w związku z najazdem tatarskim w 1241 roku. Dzielni mieszkańcy Sztramberka ukryci na wzgórzu wypuścili wodę ze zbiornika, zatapiając obóz wroga. Podczas przeszukiwania obozu Tatarów odkryto worek wypełniony odciętymi i solonymi uszami niewiernych, przygotowany do wysłania na dowód zwycięstwa tatarskiemu chanowi. Tyle mówi legenda i możemy w nią wierzyć lub nie, ale faktem jest, że „uszy” stały się w 2007r. pierwszym czeskim produktem regionalnym i tej nazwy mogą używać wyłącznie producenci z terenu miasta.
Odwiedzenie jednej z piekarni i podglądanie procesu produkcji to jedna z atrakcji pobytu w miasteczku
W miasteczku jest kilkanaście miejsc, gdzie można kupić oryginalny produkt. Najciekawsze z nich to takie, gdzie część sprzedażowa jest połączona z produkcyjną i podczas zakupów może obserwować proces wytwarzania smakołyków. Dzisiaj są one dostępne w kilku wersjach, a nawet stanowią bazę deserów lodowych.
Sztramberskie uszy są pakowane na różne sposoby i dobrze nadają się na prezent
Sztramberk znajduje się tylko pół godziny jazdy od polskiej granicy, tuż za Ostrawą. Jest malowniczo położony wśród wzgórz i dysponuje dobrą bazą noclegową. Wokół miasta poprowadzono trasy piesze i rowerowe.
Tuż obok Sztramberka leży Koprzywnica (czeski: Kopřivnice), gdzie znajdują się trzy interesujące muzea motoryzacyjne. Tam produkowano, często wyprzedzające swoją epokę, auta osobowe „Tatra” a wciąż produkuje się pojazdy ciężarowe i większość eksponatów muzealnych ma związek ze 100-letnią historią „Tatry”.
Autorem materiału jest Krzysztof Kowalski, autor bloga justKowalski.