Każdy kraj dumnie podkreśla swoje dziedzictwo kulinarne, potrawy, które przez lata stanowiły o tożsamości danej społeczności. To co jest oczywiste w przypadku dużych państw czy regionów może nie mieć zastosowania wobec krajów małych, szczególnie tych otoczonych kulinarnymi potęgami. Trzygodzinny spacer po mieście Luksemburg udowadnia, że także małe księstwo ma się czym pochwalić.
Coraz więcej miast proponuje odwiedzającym gościom możliwość zapoznania się z tradycyjną ofertą kulinarną. Także w mieście Luksemburg można odwiedzić kilka wyselekcjonowanych miejsc w towarzystwie przewodnika.
Rieslingspaschtéit nie tylko dobrze smakuje, ale i ciekawie wygląda
Pierwszym przystankiem jest „Patisserie Hoffmann”. Degustacja Rieslingspaschtéit jest pretekstem do porozmawiania o kuchni luksemburskiej, która często jest kreatywną interpretacją kuchni francuskiej, niemieckiej czy belgijskiej.
Rieslingspaschtéit jest pieczonym pasztetem przygotowywanym z wieprzowiny i cielęciny, z dodatkiem galaretki z białego wina Riesling. Wino pochodzi z luksemburskich winnic z doliny Mozery. Mięso jest posiekane, ale często nie stanowi jednolitej masy. Do jego obłożenia używa się ciasta francuskiego, a białe wino dodaje charakterystycznego smaku i aromatu, gdyż nawilża farsz podczas pieczenia i tworzy lekko kwaskową galaretkę. Typowe przyprawy obejmują sól, pieprz, cebulę, czosnek, a czasami również zioła, takie jak tymianek czy pietruszka.
Godło Luksemburga zdobi półkę z tamtejszymi winami musującymi
W „Brasserie Guillaume” można skosztować podsuszanej luksemburskiej szynki, do której podany będzie lokalny crémant, który jest winem musującym produkowanym metodą klasyczną z wtórną fermentacją w butelce. Luksemburczycy najbardziej cenią to sygnowane nazwiskiem Alice Hartmann.
Proste danie (szynka, pieczywo, wino), ale tu liczy się jakość składników
„Kaempff-Kohler” to firma-legenda, która została założona w 1922 roku i szybko zyskała reputację jednego z najlepszych dostawców delikatesowych w Luksemburgu. Jest ona znana z produkcji i sprzedaży wysokiej jakości serów, win oraz wysmakowanego cateringu. Uważa się, że właśnie pasztet Rieslingspaschtéit został stworzony przez Pierre’a Kaempff’a i zaserwowany po raz pierwszy w 1928r.
„Kaempff-Kohler” posiada restauracje, sklepy i centra cateringowe
W „Um Dierfgen” warto spróbować potrawy Kniddelen. Są to tradycyjne luksemburskie kluski, które przypominają niemieckie spätzle, włoskie gnocchi, lub….polskie kopytka. W odróżnieniu od kopytek podawane kluski mają nieregularny kształt.
Pożywne Kniddelen mat Speck, jako danie główne, z kiełbasą i sosem musztardowym
Podstawowa wersja „Kniddelen mat Speck”, czyli z boczkiem, jest tą najbardziej znaną. Istnieją również wariacje tego dania, które mogą zawierać inne dodatki, takie jak cebula, zioła czy nawet ser. Kluski mogą być podawane z sosem śmietanowym, grzybowym lub musztardowym.
„Genaveh Chocolatier” jest zlokalizowany w najstarszej części miasta Luksemburg
Właściwym zakończeniem cyklu degustacji są desery. Dobrze, jeśli trafimy do „Genaveh Chocolatier”, gdzie mamy szeroki wybór czekolad, w tym pitnych. Smakołyki możemy zjeść na miejscu lub wybrać coś na wynos.
Niektóre z punktów gastronomicznych, jak „Kaempff-Kohler” czy „Genaveh Chocolatier”, mają status oficjalnych dostawców dworu książęcego
Mały, acz bogaty Luksemburg przywiązuje wagę to tego, by prezentować swoje lokalne dania. Kulinarny spacer po stolicy pozwala na odkrycie tej części sceny gastronomicznej księstwa, która zwraca się ku tradycji.
Gudden Appetit!
Autorem materiału jest Krzysztof Kowalski, autor bloga https://justkowalski.pl